Historia pereł hodowlanych. Część 2

Okrągłe, błyszczące, słodkowodne perły hodowlane. Źródło: thepearlgirls.com
Okrągłe, błyszczące, słodkowodne perły hodowlane. Źródło: thepearlgirls.com
Naszyjniki z perłami hodowlanymi stały się ikoną nowoczesnej mody biżuteryjnej, od kiedy Jackie Kennedy Onassia, Audrey Hepburn i Coco Chanel zaczęły nosić błyszczące nici z pereł. Mikimoto trafił w dziesiątkę, kiedy Joe DiMaggio, gwiazda baseballu, podarował naszyjnik z pereł hodowlanych Mikimoto Marilyn Monroe w 1954 roku.

Przeczytaj także: Historia pereł hodowlanych. Część 1

Popyt na perły hodowlane był coraz większy, producenci biżuterii ulepszali ich wygląd, kształt, blask (który jest definiowany jako zdolność pereł do odbicia światła) i kolor. Perły hodowlane były polerowane i pozbawiane niedoskonałości. Zbytnie ingerencje do dziś budzą kontrowersje. Niektórzy weterani branży jubilerskiej sprzeciwiają się wszelkim ulepszającym zabiegom, podczas gdy inni czują się z nimi komfortowo. Na ogół, im mniej zabiegów, tym większa wartość perły. Według raportów i klasyfikacji pereł GIA (Amerykańskiego Instytutu Gemmologicznego), niedopuszczalne są jakiekolwiek wykrywalne zabiegi.

Perły hodowlane powstają w wyniku ludzkiej interwencji we wnętrzu małży. Źródło: gemstonebuzz.com
Perły hodowlane powstają w wyniku ludzkiej interwencji we wnętrzu małży. Źródło: gemstonebuzz.com

Z czasem wzrosło znaczenie Chin jako czołowego producenta pereł hodowlanych. Regiony perłowe Mórz Południowych rozciągają się na południowym wybrzeżu Azji Południowo-Wschodniej i na północnym wybrzeżu Australii i rozszerzają się na Filipiny. Po eksperymentach Mikimoto, przemysł perłowy na dobre rozwinął się w pierwszej komercyjnej farmie w zachodniej Australii w 1956 roku i w Birmie w 1958 roku. Z powodzeniem uprawiał perły hodowlne William Saville-Kent w Anglii.

Przeczytaj także: Historia pereł hodowlanych. Część 3

Perły hodowlane z Mórz Południowych mierzyły od 8 do 20 mm średnicy, średnia jej wartość wynosiła 13 mm.

Kolejnym ważnym miejscem produkcji pereł są Filipiny, choć nie zawsze tak było. Aż do lat 80. perłowe gospodarstwa osiągały tam skromne dochody. To się zmieniło, gdy przedsiębiorca perłowy Jacque Branellec rozpoczął uprawianie pereł hodowlanych. Jego firma, Jewelmer, stała się synonimem znakomicie uprawianych hodowli pereł. Złote perły hodowlane z Filipin są drogie i trudno je kupić.

Perły hodowlane. Źródło: gemstonebuzz.com
Perły hodowlane. Źródło: gemstonebuzz.com

Myanmar (dawniej Birma) pozostał centrum produkcji pereł aż do lat 90., kiedy produkcja w sposób niewytłumaczalny spadła, prawdopodobnie wskutek zanieczyszczenia wody. Proces ten udało się nieco załagodzić od 2001 roku, częściowo z powodu zastosowania nowych technologii.

Przeczytaj także: Historia pereł hodowlanych. Część 4

Według znawców pereł, posiadanie przynajmniej jednego sznura, ewentualnie klejnotu z perłami, jest obowiązkiem każdego miłośnika biżuterii. Pamiętajmy, że te świetliste kule były niegdyś jednymi z najrzadszych i najbardziej pożądanych klejnotów na Ziemi. Działo się tak jeszcze w ubiegłym wieku. Dziś wielu z nas może sobie już pozwolić na perły.

Ciąg dalszy nastąpi.

Rafał Badowski

Źródło: GIA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s