Historia pereł hodowlanych. Część 1

Tahitańskie perły hodowlane (pierwsze dwa górne rzędy. Trzeci rząd: chińskie słodkowodne perły hodowlane. Czwarty rząd: perły hodowlane z Mórz Południowych. Ostatnie dwa rzędy: perły hodowlane Akoya). Źródło: GIA
Tahitańskie perły hodowlane – pierwsze dwa górne rzędy. Trzeci rząd: chińskie słodkowodne perły hodowlane. Czwarty rząd: perły hodowlane z Mórz Południowych. Ostatnie dwa rzędy: perły hodowlane Akoya. Źródło: GIA
Przed upowszechnieniem pereł hodowlanych, dostępne były jedynie perły naturalne. Ich ceny były astronomiczne. Perły hodowlane tym różnią się od naturalnych, że powstają w wyniku ludzkiej ingerencji, która polega na wprowadzeniu zarodka perły do płaszcza muszli perłopława. Do uzyskiwania pereł w wyniku hodowli perłopławów doprowadził coraz większy popyt na perły.

Przeczytaj także: Biżuteria szlachetna Art Deco. Część 1

  – Chcę zjeść najdroższy obiad w historii – miała powiedzieć Kleopatra Markowi Antoniuszowi. Następnie rozpuściła dużą, naturalną perłę w kielichu wina i wypiła ją. Z kolei rzymski generał Witeliusz sprzedał naturalną perłę z jednego z kolczyków swojej matki, by pokryć koszty kampanii wojskowej.

Naturalne niebieskie perły Akoya. Źródło: pearlsofjoy.com
Naturalne niebieskie perły Akoya. Źródło: pearlsofjoy.com

Perły naturalne były tak rzadkie, że tylko ludzie władzy i bogacze mogli sobie na nie pozwolić. By znaleźć te skarby morza, nurkowie musieli opuszczać się na głębokość do 65 metrów, by eksplorować dno oceanu, wyławiać perłopławy i zabierać je do pobliskich statków w celu sprawdzenia, czy dany okaz zawierał perłę. Pracochłonny proces, który rzadko był udany, a często niebezpieczny.

Przeczytaj także: Historia pereł hodowlanych. Część 2

Już w XII wieku przedsiębiorczy chińscy rolnicy zaczęli uprawiać perły blister w małżach słodkowodnych. Były to perły nieregularne w kształtach, spłaszczone, zawierające różne zanieczyszczenia. Dla uzyskania ciekawszych kształtów rolnicy używali małych foremek w kształcie Buddy. Te wczesne perły hodowlane były płaskie i puste i musiało upłynąć wiele wieków, zanim zostały wyprodukowane perły hodowlane o kształtach sferycznych.

Bransoleta Cartier z kolekcji Odyseja (2013) wykonana w platynie. Perły hodowlane i diamenty. Źródło: Cartier
Bransoleta Cartier z kolekcji Odyseja (2013) wykonana w platynie. Perły hodowlane i diamenty. Źródło: Cartier

Perły hodowlane nadal zdobiły by tylko kasty uprzywilejowanych, gdyby nie pomysłowość trzech Japończyków. Byli to biolog morski Tokichi Nishikawa, stolarz Tatsuhei Mise i sprzedawca warzyw, który zmienił się w hodowcę pereł, Kokichi Mikimoto. Wszyscy żyli na przełomie XIX i XX wieku. W 1902 roku Tatsuhei Mise zapoczątkował eksperymenty z hodowlą pereł kulistych. Już dwa lata później uzyskał pierwsze, niewielkie okazy pereł hodowlanych. W 1907 roku uzyskał pierwszy w historii japoński patent na produkcję okrągłych pereł hodowlanych.

Przeczytaj także: Historia pereł hodowlanych. Część 3

W tym samym czasie Nishikawa również wyhodował małe okrągłe perły hodowlane. Ponieważ procesy uzyskiwania pereł hodowlanych były prawie identyczne, wspólny patent nosił nazwę Mise-Nishikawa. Również Mikimoto prowadził eksperymenty z hodowlą pereł. Opatentował swój proces w 1908 roku. Następnie eksperymentował z perłami z Mórz Południowych. W 1916 roku rozpoczął hodowlę metodą Mise-Nishikawa, co spowodowało powstanie poprzedników dzisiejszych okrągłych pereł hodowlanych. W 1921 roku perły hodowlane pojawiły się po raz pierwszy na rynku.

Przeczytaj także: Historia pereł hodowlanych. Część 4

Za pomocą techniki Mikimoto produkowano duże ilości pereł znacznie szybciej niż natura. Doprowadziło to do wyeliminowania niebezpiecznego nurkowania i poszukiwania pereł na dnie oceanu. Efekt? Perły stały się w końcu przystępne dla szerszego grona klientów.

Ciąg dalszy nastąpi.

Rafał Badowski

Źródło: GIA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s