Szafir – kamień przypisany urodzonym we wrześniu

Mój artykuł o szafirze – kamieniu września ukazał się we wrześniowym numerze magazynu „Czas na Wnętrze”. Oto fragment tekstu:

Cały tekst czytaj we wrześniowym numerze magazynu Czas na Wnętrze

Szafir jest kamieniem przypisanym do miesiąca września. Ze względu na niezwykłą twardość jest znakomitym materiałem jubilerskim, służącym najczęściej do wyrobu pierścionków i bransoletek. Szafir tylko pozornie ma barwę wyłącznie szafirową. Tak naprawdę występuje w całej gamie kolorów.

Carla Bruni w szafirowo-diamentowym komplecie Bulgari. Źródło: bulgari.com
Carla Bruni w szafirowo-diamentowym komplecie Bulgari. Źródło: bulgari.com

Szafir jest od czasów antycznych cenionym kamieniem szlachetnym. To najpopularniejszy niebieski kamień na świecie. Władcy starożytnej Persji wierzyli, że niebo zostało pomalowane na niebiesko refleksami szafirów. W średniowieczu wierzono, że osoby, które noszą szafir, mają niecne lub nieczyste myśli. W późniejszych czasach noszono szafir jako amulet chroniący przed chorobami i w podróży.

Przeczytaj także: Biżuteria z szafirem Hemmerle

Przez ludzi wierzących w ukrytą moc kamieni szlachetnych niebieski szafir traktowany jest jako talizman nastawiający optymistycznie do życia, odtruwający organizm, chroniący właściciela przed zasadzką, mający moc zaprowadzania pokoju między wrogami. Dawnymi czasy zdobił nie bez powodu oblicza członków królewskich rodów i duchownych.

Bransoletka z brylantami i szafirami w stylu wiktoriańskim. Kamienie:  45 szafirów o łącznej masie 4,0 ct. 34 brylanty o łącznej masie 0,28 ct. Źródło: YES
Bransoletka z brylantami i szafirami w stylu wiktoriańskim. Kamienie: 
45 szafirów o łącznej masie 4,0 ct. 34 brylanty o łącznej masie 0,28 ct. Źródło: YES

Biżuteria szlachetna z niebieskim szafirem często jest wykonana w białym złocie i platynie. Łączona jest najczęściej z brylantami, z którymi doskonale dopełnia się kolorystycznie. Pierścionki, bransoletki i naszyjniki z szafirem mają w swym portfolio największe, legendarne marki jubilerskie.

Rafał Badowski

Cały tekst czytaj we wrześniowym numerze magazynu Czas na wnętrze

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s